Grgo Jelavic/PIXSELL

Hrvatska potopila Francusku i stigla na korak do četvrtfinala, ali jedna stvar može zabrinuti Ivicu Tucka

Vrijeme Čitanja: 3min | sub. 06.01.24. | 21:17

U trećem kolu Hrvatska igra za prvo mjesto u skupini, a protivnik će biti Crna Gora

Nova vaterpolska rapsodija Hrvatske u Dubrovniku! Pred više od dvije tisuće navijača u Gružu, izabranici Ivice Tucka uvjerljivo su slavili protiv Francuske sa 12-7 i time stigli na korak do direktnog prolaska u četvrtfinale. Bila je to još jedna fantastična izvedba cijele momčadi, koja je, prije svega, izvanrednom obranom u potpunosti neutralizirala čudesnog Thomasa Vernouxa i sjajne šutere Uga Grousillata i Mehdija Marzoukija. Ono što može brinuti Ivicu Tucka, ponovno su veliki problemi u realizaciji igrača više. Francuzi su imali 13 isključenja, ali Barakude su iz tih situacija postigle samo jedan gol. doduše, treba istaknuti i sjajnu obranu s igračem manje, tek dva pogotka u 14 napada Francuza s igračem više, ali Tucak će sigurno biti nezadovoljan realizacijom brojčane prednosti.

Najefikasniji pojedinac u redovima Hrvatske bio je Rino Burić s tri pogotka, dok su Ante Vukičević, Marko Žuvela i Luka Lončar dodali po dva zgoditka. Vrijedi istaknuti i fenomenalnu obrambenu sekvencu Marka Žuvele, koji se izvanredno nosio s Thomasom Vernouxom i pokazao da je već s 22 godine jedan od najsvestranijih igrača svijeta.

Prvu promjenu na semaforu donio je najmlađi igrač u hrvatskom sastavu – Marko Žuvela. Majstorski je naciljao suprotni kut i prvi puta digao na noge krcate tribine u Gružu. Lijep potez Žuvele ubrzo je poništila jednako lijepa akcija s druge strane – Vernoux za centra Michaela Bodegasa, nakon čijeg efektnog okreta i šuta je i Marko Bijač ostao bez ikakve šanse.

Ali, bio je to jedini trenutak rezultatskog egala u Dubrovniku. Silna upozoravanja s naše strane o vrlo opasnoj francuskoj reprezentaciji maksimalno su uozbiljili pristup izabranika Ivice Tucka, koji je i sam uporno hvalio današnjeg mu suparnika. Uraganski su igrači u kockastim kapicama odgovorili svojem šefu i vrlo brzo pokazali tko je bolji u bazenu.

Jednu polukontru Hrvati su u prvom kolu uspjeli „prodati” inače vrlo brzim Španjolcima, a na sličan način matirali smo i Francusku. Fatović je sjajno povukao i pronašao u sredini samog Luku Lončara. Povratnik u redove Barakuda nije imao težak posao te je upisao povratnički pogodak na velikim natjecanjima. Nakon što smo se obranili u još jednoj situaciji s igračem manje, preostalo je pola minute do kraja četvrtine. Francuzi su skupili obranu jer su naši centri izborili već šest isključenja do tog trenutka, a takav način obrane ostavio je prostora našim vanjskim pucačima. Rino Burić upravo je u takvoj situaciji pokazao kakav razoran šut ima te je rasparao mrežu francuskog vratara.

Kako je završena prva, nastavljeno je i u drugoj četvrtini. Ponovno su Francuzi ostavili previše prostora Buriću, čak je Rino bio i metar-dva udaljeniji od pozicije s koje je nekoliko minuta prije poentirao, ali ništa što bi ga spriječilo da još jednu strijelu odapne iza leđa Huga Fontanija. Rafalnu paljbu s vanjskih pozicija nastavio je i Ante Vukičević za veliku 4-0 seriju i naznaku da će ovaj dvoboj ipak otići u jednosmjernu ulicu, onu koja vodi prema slavlju Hrvatske.

Dašak svog neospornog talenta pokazao nam je i Thomas Vernoux fantastičnim potezom kojim je smanjio na 5-2, ali bila je ovo večer hrvatskog vaterpola u Dubrovniku. Sjajan pogodak Vernouxa ubrzo je lucidnim lobom poništio Luka Lončar, a kada su nove zgoditke postigli Burić i Konstantin Harkov, bilo je jasno da je utakmica odlučena u prvoj polovici treće četvrtine.

Velik minus malo je ublažio Mehdi Marzouki dvama pogocima, ali da utakmica ne upliva u neizvjesne vode, brzom reakcijom pobrinuli su se Žuvela svojim drugim, odnosno Marinić Kragić prvim golom, nakon kojih je bilo jasno da će posljednjih osam minuta biti tek odrađivanje posla uz po dva pogotka sa svake strane za konačnih 12-7.

Hrvatska će u trećem kolu igrati protiv Crne Gore, a pobjeda će Barakudama osigurati direktan prolaz u četvrtfinale s prvog mjesta u skupini i daleko lakši put do polufinala.

vaterpoloEuropsko prvenstvo u vaterpoluHrvatska vaterpolska reprezentacijafrancuska vaterpolska reprezentacija